Intarsja

Intarsja Intarsja to zdobienie drewna. Intarsja jest jedną z bardziej znanych technik zdobniczych. Polega ona na tym, że tworzy się obrazy w taki sposób, że na jakiś przedmiot wykonany z drewna nakłada się inne gatunki drewna. Owe nakładki bardzo często są w tym celu barwione, aby dawały ładny, kontrastowy efekt. W taki sposób można dekorować bardzo wiele przedmiotów z drewna, jednakże zdecydowanie najczęściej tą metodą właśnie ozdabia się meble. Tą technikę ludzie znali już w czasach starożytnych, najstarszy przedmiot ozdobiony w takowy właśnie sposób datowany jest na rok mniej więcej dwutysięczny przed naszą erą. Jednakże prawdziwy rozkwit intarsji przypadł na epoki renesansową oraz barokową. Na terenie naszego kraju rozkwit tej techniki miał miejsce nade wszystko w Toruniu – w mieście tym intarsję znano już co prawda w drugiej połowie szesnastego stulecia, aczkolwiek rozwinęła się w szczególności w wieku osiemnastym. Była to technika, która Toruniu zdecydowanie dominowała, jeżeli chodzi o ówczesne stolarstwo artystyczne.

Współczesne trendy

Współczesne trendy Dzieła nowoczesne to złożone konstrukcje ze szkła, aluminium, plastiku. Poszczególne elementy mogą być wykonane przez artystę, zakupione w zwykłym sklepie, bądź po prostu znalezione na wysypisku śmieci. Inspiracją dla współczesnego rzeźbiarza może być zarówno sztuka prymitywna, jak i kultura masowa. Na wystawach można podziwiać wszelkie wytwory ludzkiej wyobraźni – od ogromnych ażurowych konstrukcji do delikatnych instalacji poruszających się pod wpływem najmniejszego podmuchu wiatru. Rzeźba współczesna jest tak różnorodna, że z trudem poddaje się jakiemukolwiek zaszufladkowaniu. Można powiedzieć, że ogólnym trendem w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat jest wykorzystanie metalu, przede wszystkim żelaza, jako podstawowego tworzywa w sztuce rzeźbiarskiej. Przed laty wydawało się, iż jest to materiał praktycznie nie poddający się obróbce, jednak odważni artyści dwudziestego wieku nie wahali się użyć przyrządów kojarzonych raczej z przemysłem ciężkim niż z rzemiosłem artystycznym. Z pomocą palnika acetylenowego żelazo można względnie łatwo formować. Pionierem rzeźbiarstwa wykorzystującego elementy żelazne był amerykański artysta David Smith (1906-1965), który na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych wypracował własny, niepowtarzalny styl. Jego realizacje to między innymi rzeźby składające się z geometrycznych brył z polerowanej stali nierdzewnej.

Myśl filozoficzna

Myśl filozoficzna Za ojczyznę myśli greckiej uważane jest miasto Milet, gdzie w VI w. powstały dzieła Talesa, Anaksymandra oraz Anaksymenesa. Jednak okres największej świetności filozofii greckiej przypada na V w., kiedy w Atenach rozkwita myśl grecka. Pionierem w dziedzinie filozofii był Sokrates, Ateńczyk, który w dyskusji dostrzegał jedyny sposób dotarcia do prawdy. Całe swoje życie poświęcił dyskusjom filozoficznym. Siła jego oddziaływania była tak wielka, że władze Aten oskarżyły go o deprawację młodzieży i skazały na śmierć poprzez wypicie cykuty. Choć mógł uciec, Sokrates wybrał śmierć, tym samym akceptując prawomocny wyrok sądu. Proces Sokratesa oraz jego mowę obrończą opisał jeden z najwybitniejszych uczniów – Platon. Sokrates nie pozostawił po sobie żadnych pism. Jego cała myśl filozoficzna została ujęta w dziełach jego wychowanka. W przeciwieństwie do Sokratesa, Platon pozostawił po sobie pokaźny dorobek, przedstawiający jego poglądy z dziedziny metafizyki, polityki oraz estetyki. Ponadto założył akademię platońską, słynną szkołę, w której obok filozofii nauczano matematyki oraz astronomii.

Batik

Batik Metoda ta polega na pokrywaniu tkaniny woskiem i jej farbowaniu. Metoda batikowa jest jedną z bardziej popularnych technik malarskich. Polega ona na tym, że pokrywa się tkaninę kolejnymi warstwami wosku, a następnie zanurza się ją w specjalnym barwniku. Barwnik farbuje jedynie tę część tkaniny, która nie została pokryta woskiem. Zarówno woskowanie, jak i farbowanie może być wielokrotnie powtarzane – aż do uzyskania pożądanego efektu. Najczęściej wykorzystywana jest do tego celu bawełniana tkanina. Nakładany na nią wosk jest gorący – wosk taki nanosić można paroma rozmaitymi metodami, w zależności od przedmiotu, jaki do tego celu został użyty. Może to być zatem pędzelek, patyczek, szpatułka albo wzornik. Po wysuszeniu tkaniny powtarza się nakładanie wosku, a następnie kąpiel w barwniku. Kiedy już wzór jest gotowy, należy nałożyć na tkaninę biały papier i porządnie ją w taki sposób zaprasować. Przy pomocy techniki batikowej, szalenie popularnej w Azji, można uzyskać bardzo piękne i ciekawe efekty, wykonany tą metodą obraz prezentuje się niezwykle oryginalnie.